Trwa ładowanie proszę czekać ...

Oświetlenie ogrodowe – jakie można kupić?

7 grudnia 2016

W momencie, gdy zaczną się już ciepłe letnie dni, to trudno będzie nam spędzać czas w domu. Dlatego możliwe, że słońce będzie późno, ale nawet po zmroku również będziemy chcieli spędzić czas na świeżym powietrzu. Dlatego można się również zdecydować także na oświetlenie ogrodowe, które sprawi, że zyskamy świetne warunki do spędzenia czasu na dworze.

Na jakie lampy elektryczne się zdecydować?

Najchętniej wybiera się oczywiście lampy elektryczne. Przygotowuje się je również jako takie dobierane w zależności od miejsca instalacji źródła światła. Trzeba brać pod uwagę funkcję czy preferowany pobór energii elektrycznej. Oświetlenie powinno zostać także przygotowane starannie, gdy chodzi o dopasowanie do elewacji budynku, ogrodzenia, ogrodu czy też okolicy. W zależności od miejsca do jakiego są one przeznaczone można również wybrać konkretne rozwiązania takie jak stojące, wiszące i takie do zabudowy.

lampy do ogrodu

Lampy, jakie są przeznaczone do montowania w ogrodzie różnią się od tych do wnętrz. Nie można w żadnym wypadku decydować się na montaż na zewnątrz takich samych lamp jak w pokojach. Jeśli chodzi o lampy, które są montowane na zewnątrz powinna być szczelna, trwała i nie powinna mieć podatności na zmiany temperatury czy różnice w wilgoci.

​Lampy, które są stosowane w ogrodach, na podwórku mogą mieć podpięcie pod konkretny obwód zasilania. Te oświetlające podwórko najczęściej mają napięcie 230V. Jednak w ogrodzie bardzo często pojawiają się także mniejsze napięcia 12V oraz 24V i w takiej sytuacji oczywiście konieczne jest stosowanie specjalnego transformatora, by dało się wykorzystać takie lampy. To on będzie odpowiadał za wyrównanie napięcia w odpowiednim poziomie, by taka lampa mogła stosownie pracować. Ciekawą opcją są czujniki, które po tym jak zrobi się jasno mogą wyłączyć światło i dlatego palić się będzie jedynie w momencie, gdy rzeczywiście jest potrzebne, jak przy czujnikach ruchu. Czasami lampy są tak przygotowane, że można programować tam czas, w którym będą się palić.

Diody LED i lampy solarne

Wybierając lampy trzeba się także kierować ich energooszczędnością. Przy tym należy sprawdzić czy mamy dostęp do takich w formie LED. To bowiem taka opcja, która będzie się świetnie sprawdzać i innym będzie można ją polecić. W niedługim czasie można się także spodziewać zmian na tym właśnie rynku. Jak na razie lampy led są różne, często kosztowne, ale ten rynek się dynamicznie zmienia i cały czas pojawiają się nowości. Na pewno dla tych oszczędzających opcją będą specjalne lampy solarne, które wykorzystują światło słoneczne. Są tam podstawą ogniwa krzemowe. Te lampy w formie palików można wbić bez problemu, bez problemu w wybrane miejsce.