Trwa ładowanie proszę czekać ...

Kilka słów o żyrandolach

23 marca 2016

Żyrandole stosowane jako źródło oświetlenia ogólnego są znane i cenione od stuleci. Zawieszamy je na środku pomieszczenia, montując do sufitu. Są nie tylko nie przemijającym źródłem światła, ale nadal najczęściej spotykanym w naszych domach.

Klasyczne żyrandole nawiązują swoim stylem do swoich poprzedników z minionych epok. Bardzo chętnie wybieramy żyrandole, które zostały ozdobione nie tylko kryształami, ale także te, których elementy dekoracyjne zostały wykonane z metali szlachetnych, zdobione złoceniami i drogocennymi kamieniami półszlachetnymi. Dużą wagę przywiązuje także do materiałów, z których zostały wykonane ich ramiona. Dzisiaj popularnością cieszą się żyrandole z ramionami wykonanymi ze stali, miedzi oraz te, które zostały pokryte cienką warstwą złota lub srebra. Do wyboru mamy żyrandole z kloszami skierowanymi do dołu lub do góry.

Panuje także moda na wieszanie bogato zdobionych żyrandoli nie tylko w salonach, ale również w łazienkach. W gusta bardzo wielu osób trafiają także nowoczesne, proste w formie żyrandole. Niestety, ponadczasowe żyrandole nadają się jedynie do wysokich wnętrz, w niskich zwłaszcza te bogato zdobione mogą przytłaczać. Stąd alternatywą stały się plafoniery. Wiele z nich to połączenie klasycznego żyrandola z plafonierą. Ich cechą charakterystyczną jest spora liczba ramion, które wychodzą z prostokątnej, okrągłej lub owalnej podstawy.

zastosowanie żyrandoli Ciągle dostępne są także klasyczne plafoniery, które od poprzednich różnią się brakiem ramion. Wśród nich wyróżnia się modele, w których jest możliwość zamontowania kilku źródeł światła oraz takie z ruchomymi elementami, które pozwalają skierować strumień światła w dowolnym kierunku. Jeszcze do niedawna służyły one przede wszystkim do oświetlania korytarzy bądź łazienek. Dzisiaj są coraz częściej spotykane w sypialniach i w salonach. Najczęściej oferowane są w okrągłym kształcie, chociaż spotkamy także prostokątne i kwadratowe, wiele z nich zdobią bardzo dyskretne wzory, dzięki temu sprawdzają się w wielu aranżacjach.