Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jakie są rodzaje kloszy w lampach wiszących?

25 marca 2016

Lampy wiszące to w dalszym ciągu najbardziej popularny rodzaj oświetlenia. Wybierając je powinniśmy zwrócić uwagę, jak bardzo poszczególne elementy są praktyczne. Sprawdźmy przed zakupem, czy można je łatwo utrzymać w czystości, ale także na to, jaką ilość światła zapewniają.

Dopiero na koniec zainteresujmy się, jak wybrana przez nas lampa wygląda, czy pasuje do wystroju wnętrza. W sklepach z artykułami oświetleniowymi znajdziemy lampy z bardzo różnymi kloszami. Warto przyjrzeć się im trochę bliżej.

Lampy z kloszami zamkniętymi od góry. Lampy wiszące, które nie przepuszczają światła mają klosze zamknięte od góry. Strumień światła pada w nich do dołu. Ten rodzaj dobrze więc sprawdza się do oświetlenia dużych przestrzeni, powierzchni biurka lub stołu. Emitują światło kierunkowe, dlatego najchętniej montujemy je w kuchniach lub w jadalniach.

Lampy z kloszami zamkniętymi od dołu. Podobnie do poprzedniczek nie przepuszczają światła. Emitują światło rozproszone, mogą więc rozświetlać całe ściany lub sufit. Tego typu lampy najczęściej wybieramy do salonów. Kształt zamkniętego od dołu klosza może być bardzo zróżnicowany, tego typu lampa może więc stanowić dodatkowy element dekoracyjny we wnętrzu. Często mają one zaskakujące kształty, są zdobione geometrycznymi lub kwiatowymi motywami.

lampy z kloszami ku dołowi

Szklane klosze półprzezroczyste. Lampa z takim kloszem emituje światło kierunkowe. Rozproszenie światła jest możliwe dzięki otworowi, który znajduje się w kloszu. Lampy z tak zaprojektowanym kloszem są najbardziej uniwersalne, sprawdzają się w kuchniach, jadalniach, w salonach. Klosz spełnia dodatkową funkcję dekoracyjną.

Odbłyśniki. To abażury z perforacjami, czyli z niewielkimi dziurkami. W sklepach znajdziemy lampy z odbłyśnikami w bardzo zróżnicowanych rozmiarach, począwszy od bardzo małych aż po bardzo duże. Tego typu lampy przeznaczone są zazwyczaj do sypialni lub do salonów. Nie powinny być montowane nad blatem stołu lub nad biurkiem. Padające światło będzie się od niego odbijać i męczyć nasz wzrok.