Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jakie lampy wybrać do ogrodu?

1 kwietnia 2016

Oświetlenie ogrodowe może pełnić nie tylko funkcję dekoracyjną, ale przede wszystkim praktyczną. Dobrze oświetlony ogród ułatwi nam dotarcie do drzwi wejściowych, odstraszy nieproszonych gości.

Oczywiście, aby możliwe było wykonanie oświetlenia ogrodowego niezbędna jest instalacja elektryczna. Jaka powinna być instalacja elektryczna w ogrodzie? O zamontowaniu instalacji elektrycznej w ogrodzie powinniśmy pomyśleć już na etapie projektowania ogrodu. Unikniemy w ten sposób dewastacji rabat i trawników, kabli niezbędnych do zasilania lamp ogrodowych nie da się bowiem ułożyć bez wykopów. Wykonaniem projektu i montażem instalacji powinien zająć się elektryk, który posiada stosowne uprawnienia. Instalacja, która będzie służyła do zewnętrznego oświetlania domu powinna być podłączona do domowej instalacji.

Koniecznie jednak trzeba ją podłączyć do odrębnego obwodu, który zostanie zabezpieczony nadmiarowoprądowym i różnicowoprądowym wyłącznikiem. Jeżeli planujemy zamontowanie dużej ilości źródeł światła konieczne będzie wykonanie instalacji, która będzie zasilana napięciem o mocy 230 V. Jeżeli nie planujemy zbyt dużej ilości źródeł światła, to wystarczające będzie wykonanie instalacji o napięciu 12 V. Można też wykonać trochę silniejszą, taką o napięciu 24 V. Zanim kupimy lampy powinniśmy sprawdzić, jakie napięcie jest wymagane oraz czy można w nich stosować energooszczędne żarówki. Ze względów ekonomicznych warto pomyśleć o możliwości zapalania poszczególnych lamp różnymi włącznikami.

bezpieczna instalacja lamp w ogrodzie Układając kable zasilające trzeba pamiętać, aby zostały one odsunięte od rur wodociągowych, dużych okazów drzew oraz od fundamentów. Wykop pod kable powinien mieć głębokość siedemdziesiąt centymetrów. Po wykonaniu wykopu koniecznie trzeba wykonać podsypkę z piasku o grubości przynajmniej dziesięciu centymetrów. Jakie oprawy oświetleniowe wybrać? Planując oświetlenie zewnętrzne, musimy wybierać oprawy, które mogą być stosowane na zewnątrz. Nawet lampy, które znajdą się w altanach muszą spełniać te wymagania.